Zvýšení mezd = boj proti inflaci?

I tak by mohl vypadat scénář boje proti inflaci. Ne všechny firmy, ale chtějí touto cestou jít. Z nejrůznějších výzkumů víme, že pouze okolo 20 – 25 % firem bude v příštím roce navyšovat mzdy. Toto navýšení se má pohybovat pouze v jednotkách procent a tudíž s inflací nepomohou.
Zvyšování energií, nejistá budoucnost, chybějící součástky a materiál. Zaklínadla, která slyšíme v letošním roce pořád. Rostoucí inflace a její odhad pro rok 2023 někde k deseti procentním bodům nedává zatím dobré vyhlídky pro zaměstnance, i celou ekonomiku. Aspoň ty pohonné hmoty už leckde stojí pod 40 CZK/litr. „Pomoci zaměstnancům zvýšením mzdy je logickým krokem. Je otázka, kolik společností se bude chtít touto cestou vydat. Pokud mzdy porostou rychleji než produktivita práce, inflace se jen tak nezbavíme,“ dodává na úvod CEO společnosti Československá bytová a.s., Vladimír Lazový.
Celkem stabilní pracovní trh v ČR a jedna z nejnižších nezaměstnaností v Evropě dává naději, že by se vše v dobré mohlo obrátit. „Doufejme, že se inflace ustálí a bude klesat. Růst mezd bude kontinuální a ne skokoví a lidé budou moci opět volněji dýchat. Současné plány na růst mezd, či mimořádné odměny sice výrazně pomohou, ale rozhodně inflační krizi nevyřeší. Lidé i přes to budou o reálnou hodnotu peněz přicházet,“ dodává Lazový.
A jak ochránit finance? „Žádné kouzlo neexistuje. Bohužel. Kombinací různých nástrojů můžeme uchovat hodnotu peněz, nebo v delším časovém období ji navýšit. Pořád bude cihla cihlou a hodnota nemovitostí nebude tak kolísat, jako ostatní trhy. To jsou naše očekávání. Věřím, že naši klienti mohou naše slova potvrdit. Na výplatách podílů jsme zaznamenali historické maximum. I to může být zdroj, ze kterého lze pokrýt inflační náklady,“ uzavírá Lazový.