Jak se budou vyvíjet ceny nemovitostí? Porostou ještě?

Zavřeme oči a vyzkoušíme si, jaké to je věštit z koule… Porostou nebo neporostou? To je oč tu běží. I tak by mohla znít parafráze na kralevice Dánského. První odhady ceny růstu nemovitosti mají být růstové, až do konce roku 2022. „Již nyní avšak prosakují informace, že se lidé dostávají do potíží s ohledem na rostoucí ceny materiálů. Dá se očekávat, že se tím pádem poptávka po nemovitostech zvýší, zejména u movitých klientů, či fondů,“ nastiňuje situaci zakladatel společnosti Československá bytová, a.s., Vladimír Lazový.
Nedostupné byty, zdražování a zpřísňování hypoték, to vše doprovází více než 22% růst cen nemovitostí. „Skok v cenách je opravdu obrovský. I my cítíme, že je na čase vrátit se aspoň pro nějakou dobu k nájemnímu bydlení, které by mělo být pro mnoho lidí dostupnější,“ dodává Lazový. Výraznou roli na trhu s nemovitostmi začnou hrát fondy a nemovitostní žraloci, kteří se budou snažit využít této situace.
Zdražování se netýká pouze ČR, ale téměř celé Evropy, kde i stabilní trhy, jako například v Německu zaznamenaly dvouciferný nárůst.