Investujte chytře – pomocí fondů

Když  někam investujete vlastníte i danou věc? To je otázka, kterou si možná někteří investoři kladou dost často. Přijdu v případě bankrotu o své finance?
Zákon investičním společnostem ukládá povinnost spravovat investice investorů odděleně od svého majetku i provozních účtů. Což se děje a podléhá dozoru České národní banky. V praxi to znamená, že i v případě bankrotu investiční společnosti investoři o své peníze nepřijdou. „V praxi to znamená, že i v případě krachu investiční společnosti se nestoři obávat, že by o své prostředky přišli,“ dodává Vladimír Lazový, zakladatel společnosti Československá bytová a.s.
Rozdělení provozních a investičních účtů společností dává logiku není jen regulován zákony a nařízeními, ale také dává logiku. „Co vložím, to chci i zpět. Svět investování je složitý, ale každá solidní investiční společnost by si měla vážit svých investorů a chránit je,“ dodává Lazový.
Mnoho aktiv, která investoři nakoupí jsou sice na investičním účtu investorů, ale jsou zapsány u investičních společností. Reálně jsou nakoupená aktiva depozitářem cenných papírů ale evidována jako majetek investiční společnosti. „To má své výhody zejména u poplatků, které by byly příliš vysoké pro koncové investory,“ upřesňuje Lazový největší výhodu takové transakce.

Podle analytiků je na místě výběr poskytovatele investičních služeb nikdy nepodceňovat. V případě Česka je pak vůbec nejideálnější, pokud daná firma sídlí přímo v České republice nebo na Slovensku vzhledem k podobnosti legislativy a má i kancelář s dostupnými zaměstnanci v dané zemi, na které se mohou v případě potřeby investoři obracet