Hladová inflace… Jak ji zastavit?

Rozhodnutí ČNB o sazbách se  promítnou do rozpočtu každé domácnosti. Strop je však v nedohlednu. Postupný návrat k prohlášení ČNB, kdy by inflace měla být na úrovni zhruba 2 %, připomíná spíše utopii. Reálně však hrozí, že si inflace z úspor domácností uzme ne původně hrozivě vypadajících 20 %, ale nyní se již mluví o kritických 30 % úspor. „Vypadá to, že je konec v nedohlednu. I přes to se snažíme najít světlo na konci této eskapády. Rozumně ochránit peníze lze i v této době,“ dodává na úvod zakladatel společnosti ČSB a.s., Vladimír Lazový.
Snižování inflace bude dlouhodobý proces, a dle vyjádření guvernéra ČNB půjde o tyto body: je třeba snížit míru zadlužování státního rozpočtu, zabránit mzdově inflační spirále a držet úrokové sazby na vyšší úrovni, která brzdí ekonomiku. „Za ČSB by mělo dojít také ke zvýšení úrokových  sazeb. Ty by mohly sloužit, jako nárazník a  zbrzdit tak růst inflace, aspoň na nějakou dobu,“ dodává Lazový, jenž má s ČSB také další nástroj, jak ochránit finance proti inflaci.

„Letos jsme vydali protiinflační dluhopisy, které jsou zastaveny vlastními nemovitostmi ve prospěch klientů. Navíc reálně kopírují míru inflace a zisk pro jejich držitele. Letos bylo vydán úpis ve výši 50.000.000 CZK nyní se chystáme s naší dceřinou společností Pressburg Nehnuteľnosti vydat další dluhopisy a tentokrát eurové. Následně v září vydáme emisi schvalenou ČNB a NBS včetně prospektu na 1.000.000.000 CZK. Všichni klienti pomocí dluhopisu nejen ochrání své úspory, ale také je zhodnotí,“ dodává Lazový.