Dražší hypotéky? Realita, která ještě nekončí

Dostupnost hypoték zpřísnila Česká národní banka (ČNB), znamená to, že budou jen pro bohaté? Také výrazný růst cen nemovitostí i hypotečních sazeb mnohým lidem dveře k hypotéce nemilosrdně zavřel. Sjednat si ji tak budou moci jen lidé s vysokými příjmy i dostatečnou finanční rezervou. „Trend na hypotečním trhu je nemilosrdný. Realita vybízí k nájmům, či investici do nemovitostí z nichž si mohou lidé na své vlastní bydlení našetřit. Tak to bohužel v současné chvíli je. Jako nejlepší variantu vidíme posečkat s hypotékou dva tři roky a mezi tím se snažit investovat byť menší částku do investičních celků, či projektů,“ dodává k aktuální situaci šéf Československé bytové a.s., Vladimír Lazový.

Trh s nemovitostmi a tím i hypoteční trh zaznamenali několik důležitých momentů. Od zlevňování hypoték, růstu cen nemovistostí, zdražení hypoték, až po absolutní maximum poskytnutí úvěrů. „V jeden moment dokonce ani zdražování hypoték neodradilo klienty od jejich využívání. Je škoda, že pouze malé procento lidí se zamyslelo nad celou situací a rozhodli se přijmout to, co jim trh aktuálně nabízel a nehledali alternativy,“ dodává Lazový.

Pravidla pro získávání hypoték jsou od 1. 4. 2022 pro banky závazné a je jen minimum případů, kdy se mohou zmírnit. „Získat hypotéku je opravdu čím dál složitější. My proto doporučujeme zvážit, co nejvíce možností a vybrat si dle nastavení klienta, co je pro něj nejzajímavější. Snažíme se lidem vysvětlit situaci na trhu a předestřít jim i náš výhled, jak to bude vypadat v budoucnu. I když ta predikce se velmi rychle mění a vyvíjí. U nás vyhledáváme zajímavá řešení zejména s ohledem na množství investovaných peněz, které jsou lidé schopni investovat, a také na jejich zajištění,“ dodává Lazový.