Co dělat, když není na hypotéku?

Mění se Vám letos fixace a s obavami očekáváte, co bude následovat? Nejste jediní. Desetitisíce rodin jsou letos ohroženy změnou úrokových sazeb a změna měsíční splátky. Jak si s takovou situací poradit?

Začněte řešit situaci včas. „Čím dříve začnou lidé zjišťovat možnosti fixace a úrokových sazeb, tím mají větší manévrovací prostor pro další řešení,“ nabádá Vladimír Lazový z Československé bytové. Očekává se, že v nejčernějších případech může narůst měsíční splátky být až o 30 %.

Další možností, jak s takovouto situací pracovat je žádost o odklad splátek, nebo jejich dočasné snížení. „Klienti by neměli zapomenout, ani na zadní vrátka a to sjednat pojistku na schopnost splácet úvěr. Ta může některým lidem chránit záda v případě, že by se opravdu dostali do velmi špatné finanční situace,“ dodává Lazový.
Pokud ani tento instrument klientům nepomůže, přichází na řadu prodej nemovitosti zatížený hypotékou. Důležité je nastudovat si metodiku prodeje takové nemovitosti s ohledem na finanční instituci, u které je úvěr sjednán. „Na řadu pak přichází metodika prodeje s ohledem na jednotlivé strany a způsoby financování. Zde mají banky a úvěrový poradce své noty, které většinou mají výborně zmáknuté a klientovi jsou schopni pomoci,“ dodává Lazový.
Jaké existují další varianty? „No těch už moc nezbývá. Majitelé se mohou pokusit nemovitost výhodně pronajmout a odstěhovat se do jiné nemovitosti. Nebo se častěji sjednávají dohody o odkupu nemovitosti s dohodou o dalším užívání bytu, či domu. V posledních týdnech se na nás obrací mnoho klientů, kteří chtějí s námi takovou situaci řešit. My na to máme několik instrumentů, kdy lidé vlastně i po prodeji zůstávají „doma“,“ dodává Lazový k této pomoci.