Češi a dluhopisy?

Obavy z inflace jsou všude kolem nás. Lidé začali reagovat na nástroje trhu, které pomáhají chránit proti inflaci. Jedním z těchto nástrojů jsou i státní spořicí dluhopisy, tzv. Dluhopisy republiky. Zejména se jedná o ty protiinflační, které růst spotřebitelských cen kopírují a jsou tak pojistkou proti znehodnocování úspor.

Lidé, kteří si stačili takové dluhopisy pořídit do začátku prosince, tak podle ministerstva financí (MF) získají slušný výnos 6,3 procenta. „Oproti předchozím emisím evidujeme zvýšený zájem o státní spořicí dluhopisy a s tím spojený zvýšený zájem o žádosti o elektronický přístup do portálu ministerstva financí,“ potvrdil mluvčí ČSOB Patrik Madle (zdroj: Novinky.cz).

Dluhopisy mají splatnost šest let a jsou osvobozené od daně z příjmů. Jejich prodej v rámci 13. emise běžel od 20. září, koupit je šlo až do 23. prosince. V předchozí 12. emisi si lidé objednali státní dluhopisy za rekordních 5,6 miliardy korun tvrdí zdroj na Novinkách.cz.

Podobný zájem o protinflační dluhopisy eviduje také Československá bytová a.s. (ČSB). „Koncem roku vzrostl zájem o tyto instrumenty o desítky procent. U nás je výhoda, že takový dluhopis je nejen nástrojem pro ochranu peněz proti inflaci, ale také generuje slušný měsíční zisk. Naše dluhopisy jsou totiž chráněny nemovitostmi a to ve dvojnásobné hodnotě,“ dodává CEO společnosti, Vladimír Lazový.

Výsledky poslední emise MF zveřejní vždy až po skončení upisovacího období, podle analytiků ČSB minulý rekordní úpis nejspíš opět padne. „Očekáváme, že boom s takovýmito dluhopisy bude ještě nějakou dobu trvat. Očekáváme, že tento trend bude trvat celý rok 2022,“ dodává Lazový.

Centrální banka (ČNB) kvůli inflaci razantně zvedla úrokové sazby a komerční banky na to zareagovaly zvýšením úroků na spořicích účtech. Nejvýhodnější sazby tak překročily dvě procenta, na inflaci, která úspory znehodnocuje, to však zdaleka nestačí.
A jaký je výhled tedy pro letošní rok? “ Očekáváme, že lidé se při rostoucích cenách budou více rozhlížet a přemýšlet o investicích. Ti, kteří mají z investování na burzách obavy, mohou nadále využít konzervativní produkty nebo právě protinflační dluhopisy,“ dodává Lazový.