Razantní změny v úrokových sazbách

Další zvýšení úrokových sazeb o 0,75 procentního bodu pro nás připravila ČNB, co to pro nás znamená? Aktuální úroková sazba je nejvyšší od roku 1999. Důvodem zvyšování sazeb je aktuální situace na Ukrajině a snaha „zchladit“ rostoucí inflaci. Na druhou stranu může dojít k omezení našeho ekonomického růstu. Všechny tyto zásahy však nezpůsobí žádnou výraznou změnu v letošní inflaci, ale bojuje se o tu pro rok 2023. Navíc takové zásahy mohou znamenat stagflaci, která bývá mnohem nebezpečnější pro celkové hospodářství.

V dlouhodobém horizontu ekonomové očekávají stabilizaci, která by snad mohla přijít již koncem prázdnin. Navíc v tomto období by se inflace měla vyšplhat až někde k 15 %. Růst HDP dle prognózy ČNB oživí až v příštím roce. Ekonomika podle centrální banky v letošním roce poroste o 0,8 procenta, v příštím roce se pak dle předpokladů zvedne o 3,6 procenta.

„Situace je vážná, a tak připravujeme pro naše klienty další možnosti, jak své finance ochránit. Snažíme se pomoci všem, kdo se na nás s takovou situací obrátí,“ dodává k prognózám šéf ČSB, Vladimír Lazový.