Kam investovat a neinvestovat během války?

Inflace přes 14 %? Nic nereálného. Bohužel. Rozhodnutí, jak ochránit peníze v rodinách vyvstává čím dál více. A kam je v době, kdy svět zmítá válečný konflikt nejlépe vložit?

Jednou z možností, kam peníze investovat s vědomím, že jde o poměrně stabilní oblast, jsou stále nemovitosti. Zatím se ukazuje, že i v turbulentních obdobích, jako je pandemie nebo válka několik stovek kilometrů od českých hranic, jejich hodnota stoupá.

V době pandemie zájem o nemovitosti a obzvláště o byty neochladl, naopak ještě stoupal. V kurzu jsou také nemovitosti jakkoli zatížené „problémy“. „Čím dál více lidí se na nás obrací s prosbou o možnou pomoc při exekucích na nemovitosti a další podobné příběh,“ předestírá každodenní debaty zakladatel Československé bytové a.s., Vladimír Lazový. I v takových případech dokáže společnost efektivně pomoci.

Co se týče toho, který typ nemovitosti je pro investici nejvhodnější, zůstávají rady odborníků stejné. Stále by vsadili na malometrážní byt například na severu Čech nebo v bývalých okresních městech v okolí Prahy. „My našim klientům naopak doporučujeme využít možností v oblasti rekreačních, či turistických center. Naše společnost realizuje několik významných projektů například v Lednicko-valtickém areálu,“ dodává šéf ČSB, Lazový.

Nemovitostí, do kterých má smysl investovat je čím dál více. „Ať už jsou to místa, kde by mělo dojít k rozhodnutím o revitalizaci, místa s dobrou dojezdností do velkých měst, nebo atraktivní lokality s ohledem na odpočinek,  rekreaci, či cestovní ruch,“ dodává Lazový. Vhodným nástrojem pro uchování hodnoty peněz jsou také stavební pozemky a parcely. Zde je nutné mít přehled o územním plánu, či plánech obcí a měst.