Ceny nemovitostí letí raketově vzhůru

Zdražování, inflace a raketové nárůsty cen vstupů. To jsou hlavní atributy, které zdražují investice do nemovitostí. Drahý a těžko dostupný stavební materiál, nedostatek pracovníků ve stavebnictví, ale i zdražování energií komplikují výstavbu projektů. Spousta z nich se ruší, nebo v lepším případě přesunuje.

„Je pravda, že začínat stavět v době pandemie, nebo chystat se na stavbu, jak developerských projektů, či rodinných domů, je nyní velmi obtížné. Doba tomu nenahrává, ale připravuje půdu k dalšímu nádechu v oblasti investic do nemovitostí,“ dodává zakladatel společnosti Československá bytová a.s., Vladimír Lazový.

Prodeje bytů z chystaných projektů a jejich cena raketově roste. Jen na málo projektech se podaří ochránit původní cena a rozpočet. „V rámci projektů se bavíme o zdražování až o 25 % na materiálu. Velký tlak proto v budoucnosti vidíme právě na pronájmy bydlení a různé jiné alternativy dostupného bydlení,“ dodává Lazový.

V rámci investic se jeví expertům z ČS jako nejvhodnější volba do spoluinvestic developerských projektů, kde je riziko diverzifikováno a nedosahuje riziko tak závratných výšin. „Čím dál více lidí se chce chránit a podílet na investičních projektech. Nejde o velké částky, ale chtějí se chránit a v této nejisté době hledají co nejnižší míru rizika,“ uzavírá téma Lazový.